Domki bez pozwolenia na budowę

Domki bez pozwolenia na budowę – warunki budowy

Bez kategorii

Coraz częściej ludzie decydują się na budowę lub kupno domu. Zastanawiamy się, co jest lepszym rozwiązaniem. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Domki bez pozwolenia na budowę – z powodzeniem stają się one coraz popularniejsze w naszym kraju. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby móc wybudować taki domek.

Domki bez pozwolenia na budowę

Domki bez pozwolenia na budowę to często małe domy bez zbędnych formalności. Z powodu pandemii zainteresowanie Polaków małymi domami wzrosło. Aby móc wybudować domki bez pozwolenia trzeba spełnić dodatkowe warunki. Są one określone w przepisach prawa budowlanego. Powierzchnia zabudowy obiektu nie może przekroczyć 35 metrów kwadratowych, a liczba domków na działce nie może być większa niż 1 domek na każde 500 metrów kwadratowych. Domki te budowane są w technologii szkieletowej. Budowa w taki sposób jest szybka i prosta. Oprócz tego można zamówić projekt, a dom przyjedzie gotowy. Jest to niezwykle ciekawy i oryginalny pomysł, na który decyduje się coraz więcej osób.

Domki na zgłoszenie

Domy “na zgłoszenie” to budynki do 35 metrów kwadratowych. Budowa takiego domu teoretycznie nie wymaga pozwolenia. Wystarczy tylko zgłosić to do odpowiedniego organu. Domki na zgłoszenie są wygodne i budowane z zachowaniem należytych ostrożności. Charakteryzują się przytulnym wnętrzem, które jest pełne światła i naturalnych materiałów. Wielu osobom marzą się właśnie takie domy, w szczególności dlatego, że nie są drogie. W prawdzie domki te mogą okazać się niepraktyczne, w szczególności dla dużych rodzin. Dla mniejszych rodzin za to będą idealne.

Domki na zgłoszenie

Budowa domu – od czego zacząć?

Osoby, które zdecydują się na budowę większego domu, muszą być przygotowane, że będą to duże wydatki. Na samym początku, powinni stworzyć projekt domu. Następnie po wypełnieniu odpowiednich dokumentów, powinno kupić się działkę (chyba, że ktoś taką posiada) i materiały budowlane. Kolejnym krokiem jest zatrudnienie pomocy przy budowie domu. Cała operacja jest raczej kosztowna. Wszystko zależy od tego, z jakich źródeł i jakiej jakości pozyskujemy materiały, a także czy sami zajmujmy się budową, czy jest do tego najęta odpowiednia firma.