Usługi CNC Bydgoszcz

Historia maszyn CNC – Jak powstały te bezcenne urządzenia?

Bez kategorii

Maszyny CNC to dla wielu osób wciąż nieznajomy temat. Jednak w rzeczywistości usługi CNC Bydgoszcz znacznie usprawniają produkcję wielu rzeczy. Ich wartość jest dla wielu przedsiębiorstw bezcenna. W tym artykule powiemy nieco o historii maszyn CNC i dzisiejszych możliwościach z nimi związanych.  

Usługi CNC Bydgoszcz w teorii

Jak zapewne większość czytających ten artykuł osób wie, tajemnicze CNC to po prostu skór z angielskiej nazwy – Computerized Numerical Control. Tłumacząc prosto, chodzi o komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.  Zastępowanie ludzi maszynami nikogo już dzisiaj nie dziwi. A szybkie, precyzyjne i powtarzalne wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów jest możliwe tylko dzięki maszynom CNC. Ich wykorzystanie pozwala również zaoszczędzić czas i materiał. Właśnie, jakie materiały można obrabiać za pomocą maszyn CNC? Tak naprawdę każdy. Od tworzyw sztucznych po drewno, beton, metale, skórę i wiele innych.

Cięcie laserem Bydgoszcz

Toczenie, frezowanie, cięcie

Na polskim rynku dostępnych mamy coraz więcej przystosowanych maszyn CNC. Jakie usługi aktualnie są dostępne?

Maszyny CNC obejmują najróżniejsze branże przemysłu. Między innymi:

  • metalurgię,
  • energetykę,
  • górnictwo,
  • papiernictwo,
  • przemysł stoczniowy,
  • przemysł petrochemiczny,
  • gospodarkę komunalną.

Trochę historii

Za początki maszyn CNC uznać należy przełom XVIII i XIX wieku. Przełomowym punktem było wynalezienie przez Josepha Marie Jacquarda maszyna żakardowa (nazwa wzięta od jego nazwiska). Było to urządzenie do sterowania nićmi podczas tkania, które odczytywało dane zapisane na kartach perforowanych. Natomiast ta prosta technologia stała się inspiracją dla Siemiona Korsakowa, rosyjskiego konstruktora, który wykorzystał karty do gromadzenia danych i stworzył pierwowzór maszyny analitycznej. I tak na przestrzeni lat technologie te były udoskonalane. XX wiek był skokiem w kwestii różnych technologii, w tym NC. Swoje zrobiła komputeryzacja. Dziś nie wyobrażamy sobie przetwórstwa bez CNC. Usługi CNC Bydgoszcz to wciąż także przyszłość przedsiębiorstw.