znicze

Znicze – skąd wywodzi się tradycja zapalania zniczy?

Bez kategorii


Odwiedzamy groby zmarłych, przynosimy im kwiaty, znicze i modlimy się za ich dusze. Wspominamy chwile, gdy byli razem z nami. To dowód naszej pamięci o tych, którzy odeszli. Czy wiesz dlaczego palimy znicze i to właśnie ogień niesiemy naszym zmarłym?

Przynoszenie zniczy w miejscach pochówku nie jest czymś nowym. Tradycja ta wywodzi się aż z czasów przedchrześcijańskich. W czasie odprawiania obrzędu dziadów, przywołano dusze zmarłych. Ogień symbolizuje m.in. wieczność, ciepło, miłość, oświecenie duchowe. Zapalamy znicze na grobach, wierząc, iż nasi bliscy odeszli do wieczności i tam ich spotkamy. Zgodnie z wiarą chrześcijańską ogień niesie modlitwę.


Klasyczne znicze, czy ktoś je jeszcze pamięta?
Znicze, które obecnie kupujemy, różnią się znacznie od tych z lat 80-90 tych. Na cmentarnych straganach mogliśmy znaleźć znicze gliniane i ceramiczne. Były one wypełnione po brzegi parafiną i nie miały przykrywek. Skutkowało to tym, iż duży podmuch wiatru gasił znicz. Obecnie na rynku oferowane są m.in. znicze plastikowe, szklane, led i solarne.

wkłady do zniczy


Wkłady do zniczy – jakie wybrać?
Warto szukać oszczędności. Jeśli znicze stojące na grobach naszych bliskich są w dobrym stanie, wystarczy, że kupimy do nich tylko porządne wkłady. Gdzie kupimy najtańsze wkłady do zniczy? W marketach i dyskontach znajdziemy pakiety wkładów atrakcyjne cenowo. Jednak jeśli faktycznie mamy zaoszczędzić, nie powinniśmy decydować się na ich zakup. Niska cena często idzie w parze z niską jakością. Myślisz sobie – po co mi wkład wysokiej jakości, ważne, żeby się palił! Parafina, która znajduje się w marketowych wkładach jest sztucznie napowietrzona niczym styropian, a więc taki wkład niezwykle szybko się spala. Dwa takie wkłady spalą się tak samo szybko, jak jeden w tej samej cenie, ale dobrej jakości.
Warto szukać dobrych sklepów internetowych, które oferują wkłady do zniczy w cenach adekwatnych do jakości. Dodatkowo mamy większy wybór. Lepiej kupić wkład z żółtą parafiną – pali się zdecydowanie dłużej od białej. Dostępne są także wkłady olejowe utwardzane. I tutaj mamy taką samą sytuację, jak z wkładami marketowymi. Wkłady olejowe są droższe od parafinowych, ale za to dłużej się palą. Dodatkowo nie wpływają negatywnie na środowisko.